Úniknout z šedi reality

30. listopadu 2003

Četl jsem někomu přes rameno u novinách alarmující zprávu, že neustále přibývá uživatelů omamných latek. Jestli to takhle půjde dál, brzy budou fetovat i nemluvňata a důchodci...

A bodejť by ne, vždyť v televizi dávaji na všech kanálech čím dál větší zhovadilosti! Kdo není vyloženě magor či workoholik, je trošku citlivější a nemá žadné vážnější koníčky, ten jinou možnost úniku z šedé reality než drogy prostě nemá! Možná ještě vysedávání po hospodách, ale to vyjde nastejno... Když chybí smysl, přichází únik. Není-​li nalezena jiná možnost, tak ve formě omamných látek. Je na čase si tuto smutnou skutečnost přiznat.

A jiných možností úniku neustále ubýva - sport přestává být lákavý, protože každý dopuje, bežně dostupné filmy jsou čím dál více jen opakováním stejného, rozhlasová hudba je šedivější než okolní realita, dobré knížky nikdo nečte, počítačové hry omrzí. Zábavní průmysl přestává stačit tempu, jakým se lidé dokáží každým jejich produktem přesytit, a ani neustálé zvyšování rychlosti chrlení to nedokáže vyrovnat.

Je stěstí, že zbývají ještě tři úniky - jeden společenský ve formě práce a dva biologické úniky ve forme sexu a množení se. Právě možnost zplodit potomky je jeden z nejsnadnějších a nejlákavějších úniků. Takto vzniklé děti jsou posléze dosazeny na místo chybějícího smyslu života a rodiče si sice stěžují, jaká je to práce, ale libují si, jak krásně svůj problém se smyslem vyřešili. Vždyť v dětech je nesmrtelnost! Jenže problém, před kterým tímto utekli, nebyl vyřešen, jen na pár let odsunut. Celé to funguje jako virus. A ta pohodlně a přirozeně geniální konstruce se zcela sesype ve chvíli, kdy únikový východ začnou usilovně hledat potomci. Naštěstí bývají rodiče málo vnímaví k duševnímu stavu vlastních dětí, takže zhroucení svého systému leckdy ani nezaregistrují a ještě roky si mohou připadat jako náramní pašáci...

Až lidem hromadně dojde, že únikem je veškerá činnost i nečinnost, drogy, sport i kultura, náboženství, práce i množení se, bude konec se společností, jak ji známe. Co bude potom? Skutečný život? Těžko. Spíš totální sebevražda.

Další záznam: Mají satanisti vánoční koledy?
Předchozí záznam: Co je zase s tou plochou
Autor: Osvícené
Sbírka: Blog