Diktatura designu

27. května 2003

Jedna mamutí banka si nechala postavit novou centrálu, ze které řídí značný počet peněžních toků v celé naší zemi. Na tom by nebylo nic neobvyklého - jenže systém té budovy je zvláštní. Onen finanční ústav se totiž na rozdíl od ostatních nespokojil s pouhým skloželezobetonovým teráriem, ale nechal si vyprojektovat skleněné monstrum, kde naprosto vše, efektivitou práce počínaje a zaměstnanci konče, je podřízeno designu. Jde o naprostý opak funkcionalismu.

Interiér pečlivě navrhl celý tým designerů a jejich poskoci už od počátku bedlivě dohlíží, aby nic nenarušovalo estetický dojem. Cizorodé prvky jako třeba varné konvice jsou přísně zakázány a veškeré kancelářské vybavení musí před umístěním na pracoviště projít náročným schvalovacím procesem. Nic nesmí odporovat plánu!

Stále je však co zlepšovat. Chystá se příručka, ze které se zaměstnanci dozvědí, jak v souladu se záměrem sedět, mluvit, pracovat, oblékat se a pohybovat se. Šlechtí se zvláštní druhy rostlin, které konformitu prostoru zvýší o dalších několik desítek procent...

Proslýchá se dokonce, že úspěchem povzbuzení designeři začali konspirovat a založili tajnou společnost, v jejímž čele stojí Velký Designer, toužící podřídit celý svět svému božskému vkusu. Členové už přepisují základní literární díla včetně Bible tak, aby odpovídala jejich požadavkům. A chystají se přemalovat i obrazy. Diktatura designu je takřka za rohem, raději se na ni připravte. Asi to bude dost hrůza.

Na druhou stranu - bude to mít i mnohá pozitiva: za výrobu, nákup i prodej zahradních trpaslíků bude trest smrti, polovina hudebního, filmového a jiného průmyslu bude vykázána na Měsíc a honba za ziskem bude nahrazena honbou za estetičnem. A máslo nejrůznějších tvarů bude prodáváno v mnohem zajímavějších obalech.

Další záznam: Dítě zcela zdarma
Předchozí záznam: Lákadlo vysoké návštěvnosti
Autor: Osvícené
Sbírka: Blog