Národ

21. května 2002

Včera jsem se lekl, že už jsem z toho čtení příběhů úplně mimo. Nakonec jsem se přesvědčil, že žádné hlasy neslyším (ticho tam!) a dnes jsem si uvědomil ještě jednu věc: Úplně nejvíc bych chtěl vypadnout. Někam pryč z republiky, nejlépe do země zaslíbené. Stejně dělám 90% věcí přes net, tak co. Ale stávající okolnosti tomu docela úspěšně brání, takže musím zůstat sedět na prdeli tady... V uplynulém týdnu jsem dostal několik naprosto nečekaných nabídek - všechny dost zajímavé, ať už finančně nebo potenciálem v nich ukrytým: tak proč z toho ani nemám radost? Uvažoval jsem i o pořádných prázdninách, ale ve světle různých závazků si to prostě nemůžu dovolit! No... Dosti již sebelítosti ;-)

Tak trochu jsem uvažoval o těch slavných "národních zájmech", které byly před volbami tak šikovně vytaženy. Existuje něco jako české národní zájmy? O nacionalismus se zajímám už delší dobu, protože mi to přijde jako zajímavý fenomén i z osobních důvodů. (Se svými předky bych těžko mohl být nacionalistou - totiž, které země? I když - Slota, bývalý předseda SNS, měl otce Čecha - prý ho a maminku bil, a proto se ze Sloty stal fanatický slovenský nacionalista... Ale to jen na okraj.) Nedávno jsem slyšel jednoho vlivného člověka vykládat na neformálním setkání právě o národních zájmech. Říkal zhruba toto: Dojednával jsem jednomu ministrovi schůzku se starostou Tokia. Bylo to těžké, protože ten o to nejevil moc zájem - vždyť ČR je menší než Tokyo i do počtu obyvatel a co teprve podle ekonomické síly! Myslím si, že země jako ČR nebo Rakousko nebo Slovinsko by měly zrušit svá ministerstva zahraničí: k čemu taky jsou? Starosta Londýna taky nemá ministerstvo zahraničí. Jeden ministr zahraničí pro celou střední Evropu (nebo chcete-​li, prostor bývalého Rakousko-​Uherska) by úplně stačil.

Tohle můžete uslyšet v zákulisí, ale v parlamentu se odhlasuje jednomyslně podpora Benešových dekretů (aniž by o nich někdy někdo něco věděl! tak např. rakouští sudetští Němci už byli částečně odškodněni někdy na přelomu 70. a 80. let), strany se ohání národoveckou rétorikou... Pražský korespondent slavných francouzských novin Le Monde na otázku, zda by se mohlo v ČR stát, že by (jako ve Francii Le Pen) uspěl nějaký nacionalista a extremista, odpověděl: "Ne, pokud máte na mysli někoho typu Sládka, tak o tom pochybuji. Ale ODS má přeci šanci vyhrát volby, ne?" Tady to tak nikdo nevnímá, ale bylo by pomalu na čase!!

Další záznam: Tanec
Předchozí záznam: Klub elegánů
Autor: Jsem
Sbírka: Deník