Kult leteckých neštěstí

18. března 2003

Živě si vzpomínám, jak po zničení WTC všichni politici a jiní odborníci na bezpečnost tvrdili, že s tak šíleným teroristickým útokem prostě nepočítali. Věřil jsem jim.

O rok a půl později jsem si v levných knihách koupil Bílý šum. I když Don DeLillo za tuto prózu obdržel National Book Award, stála pouhých pět korun. Neuvěřitelné. Obsah je podivuhodně fascinující a duševní obohacení zcela neúměrné investici té jediné mince. Svět Bílého šumu je světem přehlceným informacemi, ve kterém ústřední roli hrají média. Nepřipomíná vám to něco? Časové určení nemá význam, vše se může odehrávat třeba v roce 1985, kdy ta nadčasová kniha vyšla, nebo dnes. Snažit se sdělit děj by bylo zbytečné.

Přesto musím citovat jednu větu z hlavního článku fiktivního bůlvárního časopisu. Ten článek pojednává o předpovědích budoucnosti na příští rok a je předčítán na straně 163:

"Příznivci kultu leteckých neštěstí unesou jumbo jet a naletí s ním na Bílý dům, aby vyjádřili svou slepou oddanost svému záhadnému a samotářskému vůdci, známému jen jako Strýček Bob."

Tak tahle předpověď nemá chybu. Bílý dům je podobným druhem symbolu jako WTC a Strýček Bob je záhadný jako sám Usáma. Smyšlení jasnovidci se na rozdíl od skutečných bezpečnostních expertů trefili. Mají bod. A nebo jinak - všemožní experti zkoumají kdeco, jen ne domácí literaturu, kdežto binládinovci četli Bílý šum v rámci studia kultury nepřítele a citovaný návod jim nemohl nepadnout do oka...

Další záznam: Všechno špatně
Předchozí záznam: Vlasy jako Ježíš Kristus
Autor: Osvícené
Sbírka: Blog