Akvárium

7. června 2002

Co je to "skutečný" svět? Je to akvárium. A lidé jsou rybičky v akváriu. Nikdy z něho nevylézají. Když náhodou někdo vyleze a vrátí se, ostatní mu nevěří, prohlásí ho za blázna a ignorují ho... Protože navrátivší se již neuznávají dogmata, na kterých systém akvária stojí, a jsou tudíž nebezpeční. Neboť je to systém založený na velice mlhavém pojmu blahobytu, kde cílem je maximalizace užitku a zisku. Je hrstka vyvolených, kteří vládnou. Je hrstka prokletých, kteří vědí. Nebo naopak nevědí?

Jak z uzavřeného akvária vylézt? Je mnoho způsobů. Některé jsou složité, jiné překvapivě snadné. Ale mnozí se zvenku vrátí jiní, než jací odešli. Vždyť celý dosavadní život předpokládali, že žádný svět mimo akvárium není...

Je tedy pochopitelné, že obyčejní lidé s průměrnou inteligencí jsou ze všech nejšťastnější. Na tom je celý systém založen. Myšlenka existence světa mimo akvárium je pro ně absurdní a nepředstavitelná. Boha si představují téměř jako jednoho z nich, posmrtný život jako lepší akvárium a máslo jako věc, která se maže na chleba. Jiný svět by nejspíš nepřijali, ani kdyby je někdo z akvária vyvrhl ven a vrátil zpátky.

A v tom spočívá základ jejich spokojenosti. Pracují a konzumují, na nic jiného nezbývá místo. A ti, kteří si dokáží představit lepší nebo jen jiný svět, jsou lháři či nebezpeční šílenci.

Další záznam: Mozek
Předchozí záznam: Tautologie
Autor: Jsem
Sbírka: Deník