Mozek

8. června 2002

Složitý mozek je jediná věc, kterou se lidé odlišují od ostatních savců. Ale proč je tak složitý? Je to výsledek vývoje? Pro přežití v savanách a stepích (či kde to naši předchůdci žili), by určitě stačil mozek o poznání primitivnější - i ten by poskytoval oproti ostatním tvorům značné výhody a zaručoval by evoluční úspěch.

Můžeme tvrdit, že někteří tvorové dostali oči, aby viděli, jiní křídla, aby létali, a člověk dostal mozek, aby myslel. Jenže myšlení se od vidění a létání liší. Nepřináší vlastně žádný užitek, naopak je často spíše na škodu. K čemu tedy je? Zdá se, že hlavním důvodem složitosti mozku byly extrémně složité mezilidské vztahy, které na tu podivnou věc v hlavě kladly stále větší a větší nároky. Jednodušší mozek by něco tak šíleného nezvládl.

A co by se stalo, kdyby se mezilidské vztahy zpřehlednily? Vedlo by to k zjednodušování mozku? Určitě ne. Dnes se člověk musí orientovat i v miliónech dalších šíleností, které myšlení uvedlo v bytí. V pravěku stačilo na pochopení světa prvních patnáct let života - zhruba v tomto věku dosahovaly tehdejší děti dospělosti, stejně jako dnes příslušníci tenčícího se zbytku přírodních národů. Ale naše západní kultura je tak složitá, že dnešní lidé nedospějí už nikdy...

Vzniká zajímavý paradox: Čím méně chápeme, tím více jsme dospělí. A naopak.

Další záznam: cs_world 2000
Předchozí záznam: Akvárium
Autor: Jsem
Sbírka: Deník