Východ, západ

17. července 2002

Tibet a stěhování národů počtvrté. Napadlo mě totiž, že pohyb populace neprobíhá jen takto, autoritativně a v jasně vyznačených mezích - Číňané do Tibetu, Rusové do Čečenska, Palestina do Izraele a Izrael do Palestiny. Kromě toho tu máme ještě migraci, kteroužto žádný politik či vojenský velitel nenakázal a přitom se děje vytrvale, i když nenápadně a zvolna. Zatím zvolna, protože uprchlíků (snad už odevšad) během posledních deseti let neustále přibývalo a tento trend pokračuje i nadále. A nejsou to jen uprchlíci, kdo kalí "etnicky čisté" (etnická čistota je samozřejmě po všech těch staletích taky pěkná blbost) vody Evropy. Pro příklad je možno jmenovat vietnamské občany, kteří dnes vlastní mimo jiného už většinu domů v Železné Rudě na Šumavě, či původní obyvatele Ruska, vlastnící výnosné budovy v Karlových Varech (i když pozor, podle posledních zpráv jsou tam postupně střídáni Araby). V ČR tak podle statistik počet "cizích" obyvatel dosáhl téměř tří procent, v Německu či Francii se dokonce pohybuje kolem procent desíti. Skutečné počty imigrantů jsou však samozřejmě mnohem vyšší a nejsou v současné době vyčíslitelné žádnými tabulkami světa.

Ano, přátelé. Divoký východ se stěhuje na západ. Ať už z obavy o holý život či s vidinou lepšího výdělku. Proč jsme tento fakt (jakž takž) ochotni přijmout a v historii koneckonců docela běžné vojenské výboje jednoho státu do státu druhého ne? Rozdíl spočívá v aktu agresivity, se kterou k pohybu dochází (a taky v tom, že to Čína a Rusko dělají ve velkém, takže je to víc vidět). A agresivita je něco, co se nám (alespoň některým a zaplaťpánbůh i za to) příčí. Proč máme potom ale podvědomě xenofobní výhrady i proti oné pozvolné migraci? Čeho se bojíme? Že nás jednoho krásného dne někdo vystrnadí z naší středoevropské kotlinky, stejně jako jsme to my kdysi udělali Germánům? Ne? A proč tedy naši spoluobčané hlasují proti stavbě dalších uprchlických táborů? Byl by snad ideální stav takový, kdy by všichni zůstali pěkně tam, kam patří? Nulová migrace a když, jen za jasně stanovených podmínek? Utopie. Mám totiž pocit, že světová rovnováha spočívá v tom, že žádná rovnováha neexistuje.

Ještě mě napadlo, proč z toho vůbec nebýt nervózní. Podle mé jasnozřivé vize se totiž celý východ postupně přestěhuje (tedy samozřejmě pouze v případě, že nevyjde plán uvedený včera) za životními jistotami na západ, což se ovšem brzo vykompenzuje tím, že se znuděný západ (mimo jiné díky rozmachu kultury bobos a doufám, že aspoň část čtenářů ví, o čem je řeč) přesune na východ za dobrodružstvím. A to teprv bude máslo! Už proto, že chudák jih na tom bude pořád stejně.

Další záznam: Pauza
Předchozí záznam: Okupace je špatná věc
Autor: Jsem
Sbírka: Deník