Syrrealismus

8. května 2002

Nakladatelství Portál vydalo knihu Nietzsche. Oproti mnoha jiným knihám o tomto pošukovi je tahle udělaná jako "napůl komiks". Hutný výklad je kombinován s velkým množstvím ošklivých ilustrací. Kniha vznikla ve Velké Británii v edici Introducing. U nás zatím vyšel kromě Nietzscheho ještě Jung. Kdosi mi vykládal, že ve Francii jsou snad všechna klasická literární díla převedena do comicsů - celý Balzac, Zola, antičtí autoři - prostě na co si vzpomenete.

Já si vzpomněl na několik let starou příhodu, kdy mi jeden podivný známý se sadistickou potěchou četl ukázku z Nany (Zola). Jednalo se o scénu, kdy se vrah chodí dívat do márnice, zda již byla nalezen mrtvola - přítel, kterého zabil. Protože ho zabil na loďce, dívá se nyní do sekce, kde jsou utopenci.

Naturalistický popis nechutného prostředí (zatuchlý vzduch, oslizlé dlaždičky, nafouklá těla utopenců v tónech zelené, žluté a červené) ve mně evokoval představu comicsu. S omezeným počtem barev, důkladně prokreslený, nikoliv však realistický, ale tak trochu surrealistický v kresbě. Aby se z toho dělalo lidem špatně od žaludku.

Surrealismus měl heslo: Je třeba žít, je třeba snít, je třeba změnit svět. Námi kdysi propagovaný tzv. syrový realismus (syrrealismus) měl docela jiné heslo: "Je třeba pít, je třeba srát, je třeba zničit svět."

Další záznam: Teroristé
Předchozí záznam: Jednohubky
Autor: Jsem
Sbírka: Deník