Radikálové

18. května 2002

Co je dnes ideálním východiskem pro lidi, kteří trpí nedostatkem rozhodnosti? Široká nabídka sekt, taky-​sekt a podobně - od scientologů přes fanatické ochránce životního prostředí, nové anarchisty, superortodoxní katolíky až po kršnovce. Stačí si jen vybrat ;) To je ovšem právě ten problém, a tak se dostáváme na začátek kruhu.

Ale abych nebyl tak pesimistický (proč? ále...): Jak jsem onehdá psal o nechutenství plynoucím z toho, že celý svět je stejný... Má to i svoje nesporné výhody. Mám jednoho kamaráda ze země zaslíbené, který teď žije v Londýně. Píše si weblog, který pravidelně čtu. Jistěže by bylo lepší, kdybych měl možnost sejít se s ním na kafe, ale protože moje oběživo občas stačí jen tak tak na kafe tady, každý týden si do Londýna asi nezaletím. A tak jsem vděčný za onen elektronický kontakt. Stejně tak je skvělé, že v rámci jedné úzké skupiny, která se baví zejména po internetu, jsem našel tolik známých a přátel, že když budu jezdit po Evropě, skoro v každé zemi bych našel nějakého známého :) To se mi to pak stěžuje, můžete namítnout. Sám se má jistě jako prase v žitě a nám bude něco povídat. No, podívejte se na sebe. Vy asi taky nebudete zrovna ta společenská vrstva, od které by to sedlo. A i pokud jste nyní chudí, nejspíš studujete a za chvíli (nespackáte-li si to vlastní blbostí) můžete machrovat s nadprůměrným příjmem. Od toho tady přece vysoké školy máme...

To mě přivádí k druhé myšlence dne. Mnoho mých kamarádů, kteří studují kdejakou vysokou školu (nebo nejlépe dvě) si v současné době vyřizuje stipendia, programy a granty na studium v zahraničí. Tenhle v Rakousku (aby mohl jezdit na večeři domů), onen do Finska (za polárním kruhem to bude jistě opravdu legrace). Tímhle tempem tady zůstanu za chvíli dozajista sám, pokud ovšem neodjedu do země zaslíbené. No ale největší legrace jsou lidé, kteří studují, za pár let budou tvořit onu "ellitu", ale dnes se vidí jako největší levicoví aktivisté a radikálové. Znám jich docela dost: to je jedna z těch sekt, o kterých jsem mluvil. Má snad cenu jim říkat, že Joschka Fischer byl taky takový a že oni zákonitě (99% z nich) dopadne stejně? Že z nich budou vysoce postavení úředníci, blahobytně vypadající manažeři, akademické kapacity? Dámy v luxusních modelech (samozřejmě nikdy z kůže!) a páni v dokonalých oblecích (co si občas dají jointa)? Je to samozřejmě zbytečné. Pár (opravdu jen velmi málo) si jich to uvědomuje, ale protože jsou to ti chytřejší, umí si to omluvit, ba ospravedlnit.

Nejsou už lepší "golden kids", děcka, která se jezdí ve svých sportovních žihadlech posmívat dělňasům před ČKD? No asi nejsou, ale aspoň si na nic nehrajou. Blbost je vidět na první pohled.

Další záznam: Blood pool
Předchozí záznam: Horečka
Autor: Jsem
Sbírka: Deník